Worki filtracyjne wykorzystuje się w przemysłowych urządzeniach odpylających. Ich jakość oraz odpowiedni rodzaj znacząco w wpływają na skuteczność owego procesu w różnych gałęziach przemysłu. Jednakże czy każdy wie jakie są ich rodzaje, możliwości wykorzystania czy ogólne właściwości? Ten artykuł wyjaśni wiele niewiadomych w tym temacie.
Worki filtracyjne – rodzaje
Do produkcji worków filtracyjnych, w zależności od potrzeb klienta) wykorzystywane są różne materiały filtracyjne:
- poliester – tani i najczęściej stosowany. Materiał jakim jest włóknina poliestrowa wykazuje dużą wytrzymałość, także w temperaturach sięgających do 160’C. Ten rodzaj tworzywa daje możliwość zastosowania odpowiednich dodatków, które wzbogacają materiał w dane właściwości, co z powodzeniem, w zależności od rodzaju, można wykorzystać w wielu różnych procesach filtracyjnych.
- PPS – wykorzystywany w suchej filtracji w przemyśle agresywnych środków chemicznych. Trwały do temp. 190 'C. Bardzo często wykorzystywane do odpylania spalin kotłowych, pod warunkiem, że ich skład oraz stężenie nie przekracza wyznaczonych norm. Wrażliwe na utlenianie.
- poliakrylonitryl (PAN) – wykorzystywany podczas suchej filtracji w środowisku średniej agresywności chemicznej. Właściwie spełniają swoje zadanie w temperaturze do 140’C.
- meta-aramid – również wykorzystywany w suchej filtracji przemysłowej. Trwałe w 200’C. Przez kilka minut są w stanie wytrzymać nieco większa temperaturę. Bardzo często wykorzytywane w przemyśle odlewniczym oraz gipsowym.
- PTFE – idealny do wykorzystania w agresywnym chemicznie środowisku. Pracują w systemach odpylających sięgających do 280’C. Bardzo trwałe i odporne na wiele środków chemicznych w gazach.
- poliimid (PI) – wykorzystywany do pracy w temperaturze przekraczającej 200’C
- polipropylen – wykorzystywane przy produkcji worków, gdzie temperatura nie przekracza 90’C. Idealne do pracy w środowisku pyłowym.
Rodzaj materiału z jakich wykonane są worki filtracyjne jest podstawowym i najważniejszym kryterium wyboru. Drugorzędną sprawą jest ich kształt oraz rodzaj mocowania (np. jako rękawy filtracyjne lub kieszenie filtracyjne).
Wpływ worków filtracyjnych na środowisko
Worki filtracyjne są mechaniczną metodą ograniczenia emisji pyłów do środowiska naturalnego. Pył stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Potrafi również wpłynąć na ogólny stan szeroko pojętego ekosystemu. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie odpowiednich środków filtracyjnych.
Filtry workowe stanowią jedną z najtańszych metod ograniczenia wydostania się toksycznych substancji. Nie generują również dużych kosztów eksploatacyjnych Oczywiście bardzo ważne jest, aby materiał z jakiego są wykonane został odpowiednio dobrany do warunków panujących w danej gałęzi przemysłu. Następnie kontrola nad ich stanem również ma ogromne znaczenie. Uszkodzony worek filtracyjny nie spełni właściwie swojej roli.
Wybierając produkty renomowanych firm można mieć pewność, że właściwie spełnią swoją rolę Nie ulega, więc wątpliwości, że worki filtracyjne realnie przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.