Dlaczego nie wolno palić w piecu olejem przepracowanym?

Na rynku dostępne są specjalne piece, które jak informuje ich nazwa, mają być przeznaczone do palenia w nich olejem przepracowanym. Można je legalnie kupować i sprzedawać. Nie można jedna używać ich do spalania oleju przepracowanego. Skąd taki paradoks? Dlaczego nie można palić w piecu zużytym olejem i co z nim zrobić?

W ostatnich latach dochodzi do coraz większej ilości kontroli gospodarowania odpadami w warsztatach, w których właściciele gromadzą duże ilości zużytego oleju. Są oni jednocześnie obowiązani przepisami prawa do odpowiedniego pozbywania się olejowych odpadów. Kontrole mają na celu między innymi sprawdzanie pieców dla wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, czyli nielegalnego procederu spalania oleju. Chociaż w sprzedaży dostępne są specjalnie przystosowane do tego piece, takie postępowanie jest nielegalne i zagrożone karą finansową. Nie wolno spalać zużytego oleju samochodowego w piecu, nawet jeśli jest on do tego teoretycznie przystosowany.

Piece na olej przepracowany?

Urządzenia te są dostępne w legalnej sprzedaży i są powszechnie udostępniane w sklepach w internecie. W środowisku warsztatowym są dość popularne, jednak ich używanie nie jest dozwolone. Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi nieprawidłowe nazewnictwo wprowadzające w błąd. W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak pice na olej przepracowany. Są jedynie piece na paliwo uniwersalne, czyi na przykład na naftę, olej opałowy, olej gastronomiczny. Da się palić w takich piecach również zużytym olejem samochodowym Nie oznacza to jednak, że piec jest przeznaczony wyłącznie do oleju przepracowanego, ani że palenie tym odpadem jest legalne. Takie nazewnictwo pieców to chwyt marketingowy.

Skup oleju przepracowanego jako rozwiązanie dla warsztatów samochodowych

Aby pozbyć się odpowiedzialności za odpady olejowe w legalny sposób, wystarczy powierzyć je wyspecjalizowanej firmie oferującej skup oleju przepracowanego. Z chwilą przekazania odpadu część owej odpowiedzialności przechodzi na odbiorcę. Warsztat samochodowy odpowiada natomiast w tym wypadku wyłącznie za upewnienie się, iż odbiorca dysponuje udokumentowanym pozwoleniem na zbiórkę, unieszkodliwienie bądź odzyskiwanie danego odpadu. Należy pamiętać, że jeśli przekażemy odpad w niewłaściwe ręce, bez upewnienia się co do posiadania przez firmę stosownych dokumentów, wówczas również podlegamy finansowej karze. Dlatego tak istotne jest by znaleźć odpowiedniego i stałego partnera w odbiorze odpadów. Warto szukać firm do stałej współpracy, które oferują najwyższą jakość obsługi oraz dobrą komunikację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *