Sklep z nasionami Legutko – najlepsze nasiona do uprawy w ogrodzie i na balkonie

Sklep z nasionami Legutko to dobre miejsce, jeżeli myślisz o uprawie warzyw, kwiatów i ziół. Szeroki wybór nasion, które przeszły restrykcyjne kontrole jakości to gwarancja doskonałych plonów i zdrowia na Twoim talerzu. Czym się kierować przy wyborze nasion i w jaki sposób je przechowywać, aby jak najdłużej zachowały swoje walory?

Dlaczego warto zdecydować się na zakup nasion od sprawdzonych producentów?

Choć w sklepach ogrodniczych znajdziemy nasiona warzyw, ziół i kwiatów różnego pochodzenia, nie powinniśmy eksperymentować – wybierajmy tylko te pochodzące od sprawdzonych producentów (nawet jeśli są one nieco droższe). Kupując nasiona roślin niewiadomego pochodzenia nie mamy pewności w jaki sposób zostały one pozyskane. Jeżeli nie posiadają stosownego oznaczenia, prawdopodobnie pochodzą z upraw, gdzie stosowano sztuczne nawozy i szkodliwe środki ochrony roślin. Warzywa i zioła (a także jadalne kwiaty), które wyrosną z takich nasion nie będą w pełni bezpieczne dla naszego organizmu.

Wybierając nasiona od znanych, sprawdzonych producentów takich jak W.Legutko, mamy gwarancję, że przeszły one rygorystyczne kontrole jakości. Będą nie tylko w stu procentach bezpieczne dla zdrowia, ale dadzą również satysfakcjonujące plony. Jedynie takie nasiona nadają się na kiełki i mikrolistki.

Nasiona warzyw

Zakup nasion warzyw do ogrodu trzeba dobrze przemyśleć. O ile warzywa nie będą przeznaczone na sprzedaż, dobrze jest wybierać gatunki, które smakują nam i naszej rodzinie. Jeżeli nie lubimy brokułów, nie warto ich sadzić, nawet gdy mamy w ogrodzie odpowiednie warunki do ich uprawy.

Niezwykle ważną kwestią jest kupowanie nasion warzyw pochodzących z Polski. Taki wybór gwarantuje nam, że będą one prawidłowo rozwijały się w naszych warunkach klimatycznych. W przypadku, gdy nie możemy znaleźć polskich nasion, jednak bardzo zależy nam na konkretnym warzywie – kupmy nasiona pochodzące z kraju o zbliżonym klimacie (w polskich warunkach sprawdzą się na przykład nasiona z Niemiec, czy Holandii).

Upewnijmy się, czy posiadamy odpowiednią glebę, a także wystarczająco dużo miejsca do uprawy konkretnych warzyw (przykładowo dynię możemy uprawiać jedynie w dużych ogrodach, gdyż zajmuje ona wiele miejsca).

Nasiona ziół

W przydomowym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na zioła. Są one niezwykle aromatyczne i zdrowe. Dzięki nim wzbogacimy smak naszych potraw. Jako, że zioła często spożywamy na surowo, zadbajmy o to, żeby nasiona pochodziły z upraw ekologicznych. Przed zakupem warto zapoznać się z warunkami uprawy poszczególnych ziół. Wiele gatunków nadaje się do uprawy na balkonie, a nawet w donicach na parapecie (bazylia, oregano, mięta, melisa, itp.).

Nasiona kwiatów

Kwiaty mają ogromny wpływ na wygląd naszego ogrodu. Dobrym pomysłem wydaje się kupowanie nasion kwiatów, które nie tylko zachwycają pięknym wyglądem, ale też pożytecznych. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre gatunki kwiatów odstraszają insekty (przykładowo lawendy boją się komary), inne przyciągają pszczoły.

Na co zwracać uwagę kupując nasiona?

Przy zakupie nasion należy zwrócić uwagę na opakowanie. Nie kupujmy nasion w opakowaniach uszkodzonych lub mokrych (ich zdolność do kiełkowania może być znacznie niższa). Nie zalecamy również kupowania nasion na wagę (nawet gdy są dostępne w promocji).

Niezwykle ważne jest zapoznanie się z wszystkimi informacjami zawartymi na opakowaniu – między innymi z datą ważności (nasiona przeterminowane mogą mieć niższą zdolność do kiełkowania), sposobem uprawy, terminem zbioru, czy terminem kwitnienia.

Co warto wiedzieć o przechowywaniu nasion?

Żeby cieszyć się obfitymi plonami i wartościowymi roślinami, musimy pamiętać o właściwym przechowywaniu nasion. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że powinny być one przechowywane w suchym (wysoka wilgotność powietrza może uszkodzić nasiona) i chłodnym pomieszczeniu. Optymalna temperatura wynosi od – 5 do 5 stopni Celsjusza. Jeżeli nie mamy oryginalnego opakowania, najlepiej jest włożyć nasiona do szklanego, suchego i szczelnie zamykanego pojemnika (na przykład słoja).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *