Praktyczne porady dla ogrodników na cały rok

Jesteś początkującym ogrodnikiem? A może chcesz poszerzyć działkę o dodatkowe uprawy? W każdym razie przydadzą Ci się sprawdzone porady dla ogrodników. W naszym artykule znajdziesz ich kilka. Podpowiemy też, gdzie można znaleźć więcej.

Porady dla ogrodników na wiosnę

Promocje w sklepach ogrodniczych często nabierają tempa wiosną. To zrozumiałe, zważywszy na to, że większość z nas właśnie wtedy zabiera się za robótki w ogrodzie. W niektórych przypadkach są to nawet całkiem spore przedsięwzięcia. Jak się do tego przygotować?

Po pierwsze trzeba zrobić rozeznanie w tym, jakie są rośliny uprawiane w danym miejscu i co chce się z nimi zrobić. Tak, trzeba mieć plan. Dzięki niemu szybko zrozumiesz, jak zaoszczędzić na zakupach ogrodniczych. Kupisz tylko te narzędzia, które faktycznie będą potrzebne. Zaopatrzysz się w te składniki pokarmowe, których naprawdę potrzebują Twoje rośliny. Nie ma bowiem nic gorszego niż marnotrawstwo w ogrodzie.

Mądre planowanie i rozsądne zakupy to pierwszy krok, aby zacząć działania wraz z początkiem wczesnej wiosny. Krok kolejny zależy już od konkretnych sadzonek. W końcu rośliny ozdobne to trochę co innego niż warzywa. Niemniej każdy gatunek ma swój własny kalendarz wegetacyjny i to jego musisz się trzymać. Bezwzględnie.

Sadzenie roślin jesienią

Wielu początkujących ogrodników nie zdaje sobie sprawy, że ogród podczas późnej jesieni również wymaga uwagi. To dobry moment, aby przeprowadzić prace pielęgnacyjne w swoim ogrodzie i zabezpieczyć go przed zimą. Dotyczy to w szczególności drzew owocowych, ale i ogrodowe oczko wodne trzeba odpowiednio przygotować. A jakie rośliny sadzi się jesienią?

Jest ich mnóstwo! Porady dla ogrodnika często sugerują drzewka iglaste i słusznie. Klasyczny cis lub świerk srebrny na przykład doskonale przyjmie się w październiku. Właściwie są na to większe szanse niż na wiosnę. Podobnie można powiedzieć o drzewkach owocowych, choć brzoskwinie rzeczywiście lepiej sadzić wiosną. Jabłonie i grusze jednak są odporne na mrozy, więc nawet późna jesień to dobry czas na nasadzenie polskich drzewek owocowych.

To także idealny moment na ich pielęgnację. Pamiętaj tylko, że to naprawdę trzeba umieć robić. Niewłaściwe przycięcie gałęzi drzew może im mocno zaszkodzić. To samo dotyczy popularnych krzewów.

Pielęgnacja krzewów owocowych

Porady dla ogrodników w internecie często podkreślają, że rośliny prawidłowo wypielęgnowane będą dawały lepsze plony. Święta prawda. Nawet w małym ogrodzie większość roślin owocowych wymaga przycinania. Zwłaszcza gdy są w cieniu drzew. Dzięki temu dostarczysz im więcej światła słonecznego. Pozbędziesz się też uszkodzonych lub chorych gałązek. To właśnie brak corocznej pielęgnacji sprawia, że krzaczki owocowe obumierają. Plony są przez to z roku na rok mniejsze i mniejsze.

Każdy właściciel ogrodu powinien wiedzieć, kiedy przycinać maliny czy jagody. Otóż najlepiej jest to zrobić na przełomie lutego i marca. Tak – zima to dobry czas na prace ogrodnicze. Rzecz w tym, aby ciepło słoneczne mogło w miarę szybko napływać do roślin. Im wcześniej krzewy zaczną pobierać energię, tym zdrowsze będą ich owoce.

Kompleksowe porady ogrodnicze online

Powyższe porady dla ogrodników to w gruncie rzeczy same podstawy. Wielu bardziej zaawansowanych hodowców ma tę wiedzę w małym paluszku. Jeśli i Ty szukasz podpowiedzi dla bardziej złożonych zagadnień, zajrzyj na https://www.majawogrodzie.pl/. To dobry blog ogrodniczy. Znajdują się tam cenne porady, jak zrobić meble ogrodowe z palet albo które kwiaty na balkon kupić. Zerknij, sprawdź. To nic nie kosztuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *