Ocet jabłkowy prawie na wszystko.
Podobno ocet jabłkowy jest najstarszym kosmetykiem świata. Jednocześnie najtańszym i jak się okazuje w naszym pełnym zanieczyszczeń świecie – w 100% ekologicznym i biodegradowalnym.
Jak zrobić?
Bardzo prosto. Potrzebne będą:
• woda,
• cukier
• jabłka
Pokrojone, nieobrane jabłka wraz z gniazdami nasiennymi należy w słoju zalać wodą w cukrem (1 łyżka na szklankę). Zamiast nakrętki obwiązać płótnem i postawić w ciepłym miejscu, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką.
Kiedy płyn dobrze sfermentuje – po około 4 tygodniach – przelać go przez sitko lub gazę do czystej butelki. Nasz ocet jest gotowy.
Jak działa na organizm?
• wewnętrznie
– trzy szklanki wody dziennie z dwiema, trzema łyżeczkami octu pomoże schudnąć.Ocet przyśpiesza metabolizm i wspomaga spalanie tłuszczu,
– poprawia stan cery, ze względu na wysoką zawartość witaminy E, która niszczy wolne rodniki,
– wspomaga pracę układu nerwowego, ponieważ ocet zawiera wysokie dawki potasu,
– wzmacnia naczynia krwionośne, ze względu na dużą ilość pektyn
• zewnętrznie
– ocet jabłkowy może służyć jako tonik. Rozcieńczony lub nie świetnie sprawdza się do przeczyszczania twarzy, szczególnie u osób z cerą trądzikową. Skutecznie likwiduje sebum.
– ocet odkaża małe rany. Co prawda lekko „szczypie”, lecz zapobiega rozwojowi bakterii na skórze.
– płukanie włosów. Nasze prababki nie znały balsamów do włosów, a miały je piękne i błyszczące. Ocet jabłkowy likwiduje łupież, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, pomaga usuwać resztki mydeł i szamponów oraz zmiękcza wodę. Włosy po płukance wody z dwiema łyżeczkami octu wspaniale się układają.
Picie octu nie dla każdego.
Nie każdy może pić ocet jabłkowy. Może działać drażniąco na żołądek i powodować refluks. Osoby,które mają chorobę wrzodową żołądka lub inne przewlekłe choroby układu pokarmowego lub wątroby nie powinny pić octu. Przy stosowaniu leków zawsze należy zapytać lekarza o możliwe interakcje octu z zastosowaną terapią.