Montaż fotowoltaiki na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju. Dzięki rosnącej wiedzy o odnawialnych źródłach energii, stopniowo zanikają takie mity jak zbyt niskie nasłonecznienie w Polsce na montaż fotowoltaiki czy gigantyczny koszt całej instalacji.

Fotowoltaika – czy może znajdować się wyłącznie na dachu?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, montaż paneli fotowoltaicznych może odbywać się nie tylko na dachach budynków, ale również na ich elewacjach czy gruncie. Dzięki temu, fotowoltaika może być zamontowana także w tych domach, w których jeszcze do niedawna taka opcja nie istniała z uwagi na zbyt małą lub niestandardową powierzchnię dachu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to szczególnie wygodne rozwiązanie także ze względu na to, że nie obciąża dachu, a utrzymanie instalacji w czystości jest prostsze z uwagi na łatwiejszy dostęp. Nie oznacza to jednak, że panele zawsze mogą być zamontowane na gruncie. Kiedy nie można zamontować fotowoltaiki na ziemi?

Montaż paneli na gruncie – wymagania

Montaż fotowoltaiki na gruncie nie jest możliwy w każdej sytuacji. Aby instalacja działała wydajnie i była bezpieczna, konieczne jest spełnienie pewnych warunków:

  • podłoże – jako że panele wraz z konstrukcją, na której się znajdują, są stosunkowo ciężkie, podłoże, na którym zostaną zamontowane, musi spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim, gleba musi być odpowiednio utwardzona: na przykład na piasku, panele mogłyby zapaść się lub podczas silnego wiatru, przechylić i uszkodzić;
  • miejsce – dachy domów są miejscem, gdzie fotowoltaika zazwyczaj nie jest niczym osłonięta. Jednak w przypadku gruntu, gdzie bardzo często znajduje się roślinność, a także niższe lub wyższe konstrukcje – kwestia ta nie jest już aż tak oczywista. Aby montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie miał rację bytu, konieczny jest wybór lokacji, która – w miarę możliwości – nie jest zanadto zacieniona. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, by miejsce było stosunkowo bezpieczne dla paneli: umiejscowienie fotowoltaiki w pobliżu miejsca zabaw dzieci czy zwierząt może oznaczać ich przypadkowe uszkodzenie;
  • wystarczająca ilość przestrzeni – wymogiem dość oczywistym, o którym jednak niekiedy się zapomina, jest także to, że fotowoltaika wymaga pewnej przestrzeni. Warto zatem upewnić się, że na gruncie jest dość miejsca na przeprowadzenie montażu fotowoltaiki.

Jakie panele mogą być montowane na gruncie?

Na gruncie można zastosować zarówno panele jedno – jak również dwustronne typu glass-glass. To drugie rozwiązanie umożliwia produkcję energii elektrycznej z użyciem obydwu stron panelu, co oznacza zmniejszenie całkowitej powierzchni fotowoltaiki. Co za tym idzie – rozwiązanie to jest szczególnie korzystne, jeśli nie mamy zbyt wiele wolnej przestrzeni na montaż.

Dzięki możliwości wyboru odpowiedniej ekspozycji paneli na promieniowanie słoneczne (na gruncie nie jesteśmy ograniczeni budową dachu) – można w pełni wykorzystać jej możliwości. Z reguły fotowoltaikę kieruje się na południe, co także warto wziąć pod uwagę podczas wyboru lokalizacji dla paneli.

Zalety fotowoltaiki na gruncie

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to świetne rozwiązanie dla tych osób, które dotychczas nie mogły pozwolić sobie na korzystanie z odnawialnych źródeł energii na przykład ze względu na nieodpowiednią ekspozycję budynku na światło słoneczne. Dzięki opcji montażu fotowoltaiki na ziemi, wystarczy zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni przy gruncie i cieszyć się możliwością korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Niewątpliwą zaletą montażu fotowoltaiki na gruncie jest także łatwiejszy dostęp do paneli. Ewentualne naprawy stają się zdecydowanie prostsze, podobnie jak utrzymywanie w czystości całej instalacji. Dzięki temu jest ona wydajna przez cały czas.

Montaż fotowoltaiki na gruncie – koszt

Montaż fotowoltaiki przy gruncie wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku zakładania paneli na dachu domu, gdyż dodatkowo pod uwagę trzeba wziąć przygotowanie gruntu oraz konstrukcję, na której zostanie ona umieszczona. W niektórych sytuacjach, gdy działka jest zacieniona, konieczne może być również zastosowanie optymalizatorów, które zwiększą wydajność paneli.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że nawet przy nieznacznie wyższych kosztach montażu fotowoltaiki na gruncie, wciąż jest ona korzystnym finansowo rozwiązaniem, zwłaszcza przy uwzględnieniu wciąż rosnących cen prądu. Dodatkowo, także w przypadku montażu na gruncie, można ubiegać się o korzystne dofinansowania do fotowoltaiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *