Maski antysmogowe – sposób na zanieczyszczone powietrze

O zanieczyszczeniu powietrza i szkodliwym wpływie na zdrowie człowieka słyszymy często jesienią i zimą, gdy z kominów unoszą się gęste i liczne dymy i w dodatku nie wieją wiatry albo latem, gdy panują wysokie temperatury, ruch powietrza ustaje, a natężenie ruchu ulicznego utrzymuje się na wysokim poziomie. Unoszącą się nad miastami charakterystyczną chmurę tworzą m.in. dwutlenek węgla, benzopiren, tlenki siarki, węgla i azotu, pyły PM10 i PM2,5.

Trujący smog

Zanieczyszcza glebę, wodę, negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Zawieszone w powietrzu cząsteczki wnikają w strukturę gleby, przenikają do wody, gromadzą się w naszych płucach. Sprawiają, że w środowisku rośnie stężenie substancji rakotwórczych, a w naszych organizmach dochodzi do rozwoju chorób układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, do rozwoju alergii, chorób nowotworowych. Szacuje się, że tylko w Polsce z powodu smogu umiera ok. 48 tyś. ludzi.

Jak bronić się przed zanieczyszczonym powietrzem?

Jakość powietrza przez długi czas była pomijana. Kominy w Polsce dymiły i nic nie wskazuje, by dymić przestały. Na kwestie polityczne nie mamy wpływu, musimy więc dostępnymi nam środkami zadbać o swoje zdrowie i życie sami. Pierwszy sposób to sprawdzanie jakości powietrza w okolicy. Są stacje pogodowe, które takie informacje pokazują, aplikacje na smartfonie, a dodatkowo każdego dnia publikowane i przekazywane są informacje o stopniu zanieczyszczenia powietrza w danym regionie. Są oczyszczacze powietrza – uniwersalne urządzenia, które efektywnie oczyszczają powietrze z najmniejszych drobin można umieścić w biurze lub w mieszkaniu. Są maski przeciwsmogowe.

Indywidualna ochrona przed smogiem

Ludzie spacerujący w maskach po ulicach miast (np. w Japonii) nie są rzadkim widokiem w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce nie jest to jeszcze popularne, częściowo dzięki pandemii – obowiązek noszenia szytych i produkowanych naprędce maseczek zrobił swoje. Tymczasem okazuje się, że noszenie maski jest bardzo dobrą ochroną dróg oddechowych. Tyle tylko, że. Nie może to być byle jaka maska. Z pomocą dla sportowców, osób aktywnych fizycznie, alergików, ale także zwykłych ludzi przychodzi producent masek antysmogowych. By ich noszenie nie było uciążliwe, maski produkowane są z materiałów delikatnych i przyjaznych skórze. By właściwie spełniały swoje zadanie, maski posiadają anatomiczne kształty, dzięki którym dobrze przylegają do twarzy oraz wymienne filtry zdolne do zatrzymywania szkodliwych substancji zawieszonych w powietrzu. Typów masek jest wiele, różna jest także ich skuteczność. Decydując się na wybór indywidualnego środka ochrony, warto porównać parametry masek i wybrać tę, która spełni wszystkie oczekiwania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *