Biopreparaty a pestycydy

O pestycydach znów zrobiło się głośno w kontekście afery z ukraińskim zbożem. W sprowadzonej pszenicy wykryto środek ochrony roślin, którego używać na terenie UE nie wolno m.in. z powodu negatywnego wpływu na zdrowie ludzi. Mimo iż Unia Europejska od 2008 roku prowadzi skuteczną politykę ograniczania pestycydów, zanieczyszczenie nimi jest duże i wciąż odczuwalne (np. zakazany ponad 30 lat temu DDT nadal znajdowany jest w produktach spożywczych). Środki niegdyś chętnie i szeroko stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, pozytywnie wpływają na podnoszenie plonów, ale negatywnie oddziałują na środowisko (skutecznie eliminując szkodniki przerywają łańcuchy pokarmowe, zanieczyszczają glebę, wody podziemne i zbiorniki), są toksyczne dla zwierząt, ujemnie wpływają na zdrowie i oraz życie człowieka (zaburzają gospodarkę hormonalną, wpływają na rozwój chorób nowotworowych).    

Jeśli nie pestycydy to w jaki sposób chronić rośliny?

Stosując biopreparaty. Co to takiego? To preparaty zawierające specjalnie dobrane kolonie bakteryjne, które działają w sposób selektywny. Oznacza to, że np. jeśli zastosowany preparat ma odbudować warstwę próchniczą, to bakterie przyspieszają rozkład materii organicznej, jeśli ma zwiększyć przyswajanie fosforu zawartego w glebie przez rośliny, to zawarte w składzie preparatu bakterie przekształcają nieprzyswajalne przez rośliny fosforany wapnia na łatwo przyswajalne formy H2PO4– i HPO42-, jeśli ma zwalczyć mszycę, to unieszkodliwia właśnie tego owada, pozostając całkowicie bezpiecznym dla pozostałych organizmów i środowiska. Za stosowaniem biopreparatów przemawiają dodatkowo fakt, że są one biodegradowalne, nie można ich przedawkować, szkodniki nie nabywają odporności na działanie bakterii. Czasem pod wątpliwość poddawana jest skuteczność biopreparatów – to prawda, że są one łagodniejsze od chemicznych środków, to prawda, że nie działają w sposób natychmiastowy. Są jednak skuteczne. Decydując się na biopreparat warto postawić na sprawdzonego producenta, na produkt posiadający stosowne certyfikaty i zawierający dużą ilość bakterii. Konieczność ochrony środowiska sprawiła, że ekologiczne rozwiązania stały się modne, a to z kolei spowodowało, że pojawili się nieuczciwi producenci i produkty wątpliwej jakości.

Biopreparaty wykorzystywane są nie tylko w rolnictwie. Produkty Biobakt z powodzeniem wykorzystywane są w domach (preparaty do udrażniania odpływów), ogrodach (preparaty do basenów przydomowych), w przemyśle (do mycia maszyn, usuwania zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *