Certyfikaty ekologiczne, które warto znać?

Certyfikatów ekologicznych na rynku mamy niezliczoną ilość, przez co coraz mniej zwracamy na nie uwagę. Powinniśmy poznać te najważniejsze, które naprawdę dają gwarancję ekologicznego wytworzenia produktu.

Fair Trade- Sprawiedliwy Handel

Bardzo charakterystyczne logo Fair Trade umieszczane jest na produktach, które przestrzegają zasad sprawiedliwego handlu. Oznacza to, że produkt pochodzi bezpośrednio od producenta- rolnika i stworzony jest zgodnie z ekologicznymi zasadami uprawiania ziemi. Finalny produkt nie przechodzi przez licznych pośredników czy wielkie koncerny, dzięki czemu producent otrzymuje godziwą zapłatę, dzięki której dalej może tradycyjnymi metodami wytwarzać wartościowe jedzenie. W Fair Trade ważne jest również przestrzeganie praw człowieka, niedopuszczanie do niewolniczej pracy dzieci i godne zarobki.

Znak Rolnictwa Ekologicznego

Certyfikat ten nadawany jest przez Unię Europejską od wielu lat. Taki znak na produkcie informuje nas, że zastosowano wszystkie elementy ekologicznych upraw i hodowli. Jeśli chodzi o hodowlę to zwierzęta rosną wraz z poszanowaniem ich dobrostanu a karmione są oczywiście naturalnymi karmami. W przypadku roślin producenci muszą dbać o glebę, nie dopuszczać do jej erozji, a także nie mogą stosować żadnych modyfikacji genetycznych. Mogą stosować nawozy, ale tylko pochodzenia naturalnego zatwierdzone przez Unię Europejską.

Rainforest Aliance

Wielu osób kojarzy to charakterystyczne logo z żabą, ale nie zdaje sobie sprawy, co ono tak naprawdę oznacza. W ostatnich latach degradacja lasów deszczowych jest jednym z największych problemów ekologicznych. Ten znak na produkcie mówi konsumentom, że przy powstawaniu w żaden sposób nie ucierpiało dobro lasów deszczowych. Najczęściej takie oznaczenie znajdziemy na elementach drewnianych czy papierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *