Szambo ekologiczne, czyli ekologiczna oczyszczalnia przydomowa
Coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszą się przydomowe oczyszczalnie ścieków, nie wymagające podłączenia do żadnego publicznego systemu kanalizacyjnego. Ten patent został nazwany szambem ekologicznym, dla podkreślenia braku negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Działka, na której powstanie taka instalacja musi spełniać szereg wymogów: odpowiednia wielkość, odległość od innych zabudowań, brak obsadzenia głęboko ukorzeniającymi się roślinami. Najbardziej popularne są szamba wykonane z tworzywa sztucznego, choć istnieją również ich betonowe odpowiedniki.
Wygoda użytkowania
Ze względu na specyfikę działania szamba ekologicznego, nie istnieje konieczność częstego wywozu zanieczyszczeń. Kontrola poziomu osadu w osadniku powinna być przeprowadzana co pół roku, jednak w warunkach typowego użytkowania w domach jednorodzinnych nie zachodzi potrzeba wywozu osadu częściej, niż raz na kilka lat. Ścieki natomiast poddawane są szeregowi procesów chemicznych i biologicznych, których finalnym efektem jest takie oczyszczenie, że mogą one bez zagrożenia trafić do wód gruntowych i powierzchniowych.
Preparaty oraz dodatkowe akcesoria
Użytkowanie szamba ekologicznego wymaga stosowania specjalistycznych preparatów bakteryjnych, wspomagających biologiczne procesy oczyszczania ścieków. Ich główną zaletą jest zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz blokowanie rozwoju patogenów. Stosowanie omawianych preparatów jest niezwykle proste, gdyż dozuje się je do ubikacji, skąd odpowiednio napowietrzone przedostają się do sytemu oczyszczania.
Istniejące na rynku szamba ekologiczne charakteryzują się niezwykłą trwałością i długimi okresami gwarancyjnymi. Jednak dostępny jest szeroki wybór dodatkowych akcesoriów, które mogą jeszcze usprawnić działanie przydomowych oczyszczalni.