Kwestie związane z ochroną środowiska coraz częściej stanowią istotny element debaty na forum publicznym. Zainteresowanie tym tematem zauważalne jest również w ustawodawstwie wielu państw, w tym również tych należących do Unii Europejskiej. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, niektóre przedsiębiorstwa są zobowiązane do spełniania szczególnych kryteriów powiązanych z tą dziedziną funkcjonowania. W niniejszym artykule poruszamy zagadnienia, które wskazują na prawne aspekty ochrony środowiska dla firm i instytucji. Wskazujemy, jakie obowiązki na te podmioty nakłada ustawa o prawie ochrony środowiska.
Przepisy ochrony środowiska, o których nie wolno zapominać
Prawo ochrony środowiska to obszerny akt prawny rozpisany na ponad 350 stronach. Został uchwalony w 2001 roku, a zakres ustawy był wielokrotnie od tego czasu zmieniany. Przepisy zawarte w dokumencie wskazują na zasady ochrony środowiska, w tym także m.in. na sposoby korzystania z zasobów, których eksploatacja powinna być realizowana zgodnie ze standardami zrównoważonego rozwoju. Przedstawianie są tam zasady, definicje, kompetencje i szczegóły dotyczące wielu zagadnień związanych z wymaganiami dot. przedmiotowego zagadnienia. Co więcej, w przepisach ogólnych zostały wyszczególnione zasady dotyczące m.in. konieczności przeszkolenia pracowników w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniom. Oznacza to, że ustawodawca przywiązuje dużą wagę także do obowiązków nakładanych m.in. na podmioty gospodarcze, które są zobowiązane np. do utylizacji różnych rodzajów wytwarzanych przez nie odpadów.

Prawo ochrony środowiska – jak się zmienia i jak wyglądają obecne regulacje?
Przepisy ochrony środowiska, takie jak obowiązująca ustawa o prawie ochrony środowiska i inne akty uzupełniające, w tym m.in. rozporządzenia, są systematycznie uaktualniane. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie bardzo dużą wagę przywiązuje się do aspektów klimatycznych, w których walka o czystą planetę jest priorytetem. Wydaje się zatem, że niezwykle ważnym obowiązkiem ciążącym na poszczególnych podmiotach i instytucjach jest konieczność przyswajania nowej wiedzy, która jest związana ze świeżo wprowadzanymi wymaganiami. Najnowsze regulacje ochrony środowiska, dodatkowe wymagania prawne ochrony środowiska – to zagadnienia, które nie sposób przyswoić wyłącznie raz, ponieważ od czasu do czasu stare przepisy ulegają dezaktualizacji. Wymagane jest stałe podnoszenie poziomu wiedzy i dostosowanie jej do obowiązujących uwarunkowań.
Szkolenia ochrona środowiska – istotny aspekt funkcjonowania firm i instytucji
Przedsiębiorca oraz inny podmiot, który korzysta w swojej działalności ze środowiska, jest zgodnie z przepisami zobligowany do realizacji poszczególnych punktów ustawy. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. odpowiednią organizację pracy, a także powierzenie poszczególnych funkcji pracownikom wyszkolonym w aspekcie ochrony środowiska. Kadra pracownicza musi być przeszkolona i powinna wiedzieć, w jaki sposób należy podejmować działania w celu wyeliminowania lub zapobieżenia szkodom środowiskowym. W tym celu realizuje się np. profesjonalne szkolenia z ochrony środowiska, dzięki którym pracownicy są w stanie nabyć nowe kompetencje – niezbędne do realizacji wyszczególnionych wyżej zadań. Wśród podmiotów realizujących takie szkolenia możemy wyróżnić m.in. ekologus.pl, czyli firmę zajmującą się – w największym skrócie – outsourcingiem ekologicznym. Organizacja prowadzi specjalistyczne szkolenia dla różnych grup, w tym także dla kadr zatrudnionych w różnych branżach.