Pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii kojarzone jest przede wszystkim z fotowoltaiką oraz modułami solarnymi. Ten rodzaj instalacji cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w Polsce: farmy wiatrowe tworzone są w celu zasilania dużych zakładów przemysłowych, gmin. Niewielkie instalacje fotowoltaiczne widoczne są przy domach – dzięki nim możliwe jest zaspokojenie potrzeb energetycznych domowników. Mówiąc o OZE, nie sposób zapomnieć o turbinach wiatrowych. Czy energetyka wiatrowa ma w Polsce przyszłość?
Czym jest energetyka wiatrowa?
Pozyskiwanie energii z siły wiatru ma olbrzymi potencjał – mówią specjaliści. Na świecie istnieją tysiące farm wiatrowych, usytuowanych zarówno na lądzie, jak i na morzach. Również w Polsce inwestycje związane z energią wiatrową są coraz powszechniejsze. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przygotowanie takiej inwestycji trwa zazwyczaj kilka lat i jest niezwykle kosztowne.
Co jest niezbędne do stworzenia farmy wiatrowej? Przede wszystkim konieczne jest wybranie obszaru, który pozwoli na wybudowanie farmy o określonej mocy, stosując się do przepisów prawa mówiących o odpowiedniej odległości od zabudowań. Nie mniej ważnym aspektem są warunki naturalne wybranej przestrzeni – oczywistym jest, że na danym terenie musi wiać. Badania związane z intensywnością wiatru prowadzone są przez kilka lat, by możliwe było dokładne oszacowanie potencjału danego obszaru. Dopiero po pozytywnym wyniku badań, możliwe jest rozpoczęcie procedury budowy.
Energetyka wiatrowa w Polsce
Pierwsze pojedyncze turbiny wiatrowe zaczęły być stawiane w Polsce jeszcze w latach 90. XX wieku. Pierwszą dużą farmą wiatrową była Elektrownia Wiatrowa Barzowice, powstała ona w roku 2001. Kolejne lata przyniosły znaczny wzrost ilości turbin wiatrowych na terenie Polski, co pozwalało na bardziej efektywne wykorzystanie tego rodzaju odnawialnej energii. Polska posiada dobre i bardzo dobre warunki do instalacji tego typu elektrowni – przede wszystkim stawia się je na pasie wybrzeża, ale też w centralnej Polsce. Olbrzymi potencjał mają także morskie farmy wiatrowe, których wybudowanie jest planowane w kolejnych dekadach.
Przydomowe turbiny wiatrowe
Duże farmy wiatrowe to nie jedyna możliwość na skorzystanie z energii wiatru. Coraz więcej mówi się w Polsce o przydomowych turbinach wiatrowych z osią pionową. Takie niewielkie turbiny doskonale sprawdzają się jako alternatywne źródło energii dla domu. Dzięki ostatnim zmianom w prawie, ustawienie i uruchomienie takiej turbiny są znacznie prostsze. Wybór przydomowej turbiny wiatrowej pozwoli nie tylko na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii – jest to rozwiązanie ekologiczne, które pozwoli na skuteczniejszą ochronę środowiska. Podczas swojej pracy turbina wiatrowa nie generuje hałasu czy problematycznych odpadów, nie emituje również dwutlenku węgla – mówią specjaliści marki Emiternet, specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej jakości turbin wiatrowych.
Drugie życie turbin wiatrowych
Warto zwrócić uwagę również na problemy, które pojawiają się w temacie instalacji i eksploatacji turbin wiatrowych. Każda z turbin ma określoną żywotność i czas pracy, liczony w dekadach – może być to 10, 15 a nawet 25 lat. Niezwykle istotne jest jednak, by podczas ich pracy takie turbiny były na bieżąco poddawane kontrolom i konserwacji. Kiedy czas eksploatacji turbiny mija, pojawia się problem: co zrobić z łopatami turbiny?
Składowanie elementów pochodzących z turbin wiatrowych jest niezwykle problematyczne – przede wszystkim wynika to z olbrzymich rozmiarów łopat. Drugim problemem jest oczywiście ich budowa: łopaty turbin wiatrowych tworzone są z połączenia różnorodnych tworzyw: włókna szklanego, włókna węglowego, żywicy, tworzyw sztucznych. Ich rozdzielenie jest niemożliwe, przez co stanowią spory problem dla środowiska. Na szczęście dzisiaj wiemy już, że elementy takie jak łopaty mogą służyć dalej. Obecnie najchętniej wykorzystywanym pomysłem na recykling łopat z turbin wiatrowych to tworzenie z nich małej architektury – i dzieje się to już od kilku lat! Mała architektura to przede wszystkim elementy widoczne w strefach wypoczynkowych miasta, w parkach: ławki, altany, leżaki, huśtawki. Takie elementy widoczne są już w Polskiej przestrzeni architektonicznej m.in. w Warszawie czy Krakowie.