Nie chcemy żyć w smogu. Niestety nie jesteśmy w stanie zapanować nad kopciuchami czy nielegalnymi paleniskami. Jednak staramy się robić wszystko i wykorzystywać wszystko do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Niektóre samorządy lokalne wykorzystują do tego elektromobilność dronów.
Elektromobilność dronów wykorzystuje się je do kontroli spalania w instalacjach grzewczych, w tym na terenach, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna. Dron antysmogowy przelatujący nad kominem może wykryć przypadki spalania odpadów.
Jak wygląda dron antysmogowy
Dron antysmogowy pozwala na mierzenie poziomu zanieczyszczeń powietrza w czasie rzeczywistym. Dzięki elektromobilności można wykryć stosowanie w instalacjach grzewczych zakazanych paliw. Na usługach samorządów lokalnych są drony antysmogowe wyposażone w kamerę i zestaw do pomiaru czystości powietrza, który umożliwia pomiar pięcioma czujnikami: formaldehydu, siarkowodoru, amoniaku, cyjanowodoru oraz współczynników zapylenia: PM1, PM2,5 i PM10. Zatem można śmiało powiedzieć, że elektromobilność może wykryć największego „wroga” czystego powietrza.
Ja pracuje antysmogowy dron?
Elektromobilność drona ma na celu eliminację spalania śmieci oraz paliw niskiej jakości. Antysmogowy dron daje możliwość pomiaru zdalnego zanieczyszczeń w kwestii spalania odpadów i niedozwolonych substancji chemicznych, np. butelek z plastiku. Umożliwia on m.in. analizę składu chemicznego dymu wydobywającego się z kominów oraz monitoring jakości powietrza w różnych obszarach miasta. Czujniki takiego urządzenia pozwalają określić, poziom występowania w dymie substancji chemicznych (np. chlorek wodoru czy formaldehyd) oraz czy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia pył zawieszony.
Dron z laboratorium, ponad 30 rodzajów sensorów
To urządzenie to przełom w możliwości masowej kontroli kominów bez wchodzenia do mieszkania. Do pomiaru dron wykorzystuje „laserowy licznik rozsianych cząstek stałych”. Dzięki tej latającej stacji pomiarowej możliwe jest natychmiastowe wykrywanie przypadków palenia śmieciami i innymi materiałami zakazanymi i niebezpiecznymi dla zdrowia i środowiska naturalnego. Elektromobilność stoi na straży czystego powietrza.