Jak zmniejszyć spalanie w samochodzie? Jak oszczędzać paliwo?

Kierowcy, którzy dużo podróżują, mocno odczuwają podwyżki cen paliw. A w porównaniu do naszych zarobków są one bardzo wysokie. Warto znać kilka trików, które pozwolą nam na obniżenie spalania i zaoszczędzenie trochę środków.

Ekojazda

Coraz więcej osób decyduje się na codzienne stosowanie ekojazdy. Polega ona przede wszystkim na właściwej zmianie biegów, hamowaniu silnikiem i płynnej jeździe. Takie jeżdżenie na pewno nie jest bliskie kierowcom ruszającym z piskiem opon ze świateł. Jeśli jednak zależy nam na zaoszczędzeniu paliwa to musimy często zmieniać biegi i nie dopuszczać do wchodzenia na wysokie obroty silnika.

Równie ważne jest odpowiednie wytracanie  prędkości. Hamowanie rozpoczynamy odpowiednio wcześnie poprzez redukcję biegów, z wyższych na coraz niższe. Unikamy zarówno  gwałtownego hamowania jak i gazowania. W trakcie dłuższych postojów powinniśmy wyłączać silnik samochodu, możemy też korzystać z fabrycznego systemu start-stop.

Prawidłowe użytkowanie auta

Na co dzień popełniamy wiele błędów przy użytkowaniu auta, które wydają się nie mieć nic wspólnego ze spalaniem a jednak! Przede wszystkim musimy sprawdzać ciśnienie w oponach, za niskie powoduje większe zużycie paliwa. Im większe i szersze opony zakładamy tym również powodujemy zwiększone zużycie. Musimy też pamiętać o systematycznej wymianie oleju i kontroli świec. Bardzo ważne przy cyklicznej wymianie oleju jest również dbałość o wszystkie filtry, również powietrza.

Trzeba również pamiętać o  nieobciążaniu samochodu, wyjmijmy z bagażnika wszystkie niepotrzebne rzeczy. Choć wydaje nam się, że są to niepowiązane ze sobą elementy to jednak większość źle działających części wpływa negatywnie na zużycie paliwa. Dlatego warto pamiętać o  wszystkich koniecznych przeglądach i odstawiać nasz samochód na zaplanowane serwisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *