Klimatyzacja w domu – czy to się opłaca?

W najgorętsze, letnie dni wielu z nas marzy, by znaleźć się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeszcze kilkanaście lat temu rozwiązanie to było dostępne w budynkach użyteczności publicznej i niektórych samochodach. Sytuacja ta uległa jednak znaczącej zmianie i obecnie klimatyzacja w prywatnych domach stała się faktem. Jednak czy jest to rozwiązanie opłacalne?

Czym jest klimatyzacja?

Klimatyzacja to proces, w trakcie którego dochodzi do uzyskania odpowiedniej, pożądanej temperatury we wnętrzu pomieszczenia. Dąży się przy tym do tego, aby nie tylko temperatura była dopasowana do potrzeb, ale również by zachować możliwie czyste powietrze o odpowiednim poziomie wilgotności. Podstawowym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie maksymalnego komfortu osobom, które przebywają we wnętrzu danego budynku.

Jak działa klimatyzacja?

Proces klimatyzacji jest przeprowadzany przy wykorzystaniu dwóch urządzeń: jednostki, która znajduje się we wnętrzu domu i drugiej, zlokalizowanej poza budynkiem. Sama zasada działania klimatyzacji jest dość prosta i polega na pobraniu energii w jednym miejscu i oddaniu jej w drugim. Czynnik chłodniczy, który znajduje się we wnętrzu klimatyzatora, przepływa przez system i w trakcie tej wędrówki zmienia stan skupienia. Wszystko po to, by we wnętrzu pomieszczenia uzyskać optymalną temperaturę, wilgotność i czystość powietrza, które zapewnią osobom przebywającym we wnętrzu budynku maksymalny komfort.

Warto przy tym wspomnieć, że większość zaawansowanych klimatyzacji pełni nie tylko funkcję urządzenia obniżającego temperaturę wnętrza, ale również sprzętu, który może… ogrzewać! Co za tym idzie, montaż klimatyzacji może okazać się wystarczającym rozwiązaniem do utrzymania optymalnej temperatury wnętrza nie tylko w gorące, letnie dni, ale również jesienią czy zimą, gdy temperatury są zdecydowanie mniej sprzyjające.

Zalety posiadania klimatyzacji

Klimatyzacja w domu ma wiele zalet, dzięki którym liczba osób, które ją montują, zdecydowanie rośnie. Wśród zdecydowanych plusów posiadania tej instalacji w prywatnym domu z pewnością warto wymienić:

  • możliwość uzyskania optymalnej temperatury we wnętrzu – największą zaletą, o której myślimy w pierwszej kolejności montując klimatyzację, jest oczywiście możliwość zapomnienia o skrajnie wysokich temperaturach powietrza w domu w największe upały. Montaż klimatyzacji w domu pozwoli na dopasowanie temperatury wewnątrz do naszych preferencji również wtedy, gdy na zewnątrz jest wyjątkowo gorąco;
  • poprawa jakości snu – dzięki odpowiedniej temperaturze powietrza, zdecydowanie poprawia się jakość snu domowników. Ma to duże znaczenie w przypadku małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku, które są szczególnie podatne na niekorzystny wpływ wysokich temperatur;
  • poprawa poziomu czystości powietrza – klimatyzacja ma za zadanie również filtrowanie powietrza, co oznacza że jest ono zdecydowanie czystsze wewnątrz budynku niż poza nim. Warto jednak pamiętać, że efekt ten można uzyskać tylko i wyłącznie przy zachowaniu regularnej dbałości o stan techniczny, w tym wymianę filtrów znajdujących się w klimatyzacji;
  • możliwość wykorzystania klimatyzacji w formie ogrzewania – większość klimatyzatorów dostępnych obecnie na rynku posiada także możliwość wykorzystywania w formie ogrzewania, co pozwala na uzyskanie sporych oszczędności w okresie zimowym;
  • optymalna wilgotność powietrza – klimatyzacja to doskonałe rozwiązanie również w domach, w których wilgotność powietrza jest zbyt wysoka lub zbyt niska. Klimatyzacja umożliwia wygodną regulację wilgotności powietrza we wnętrzu.

Kto powinien zainwestować w montaż klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja w domu jest oczywiście rozwiązaniem wskazanym w budynkach, które nagrzewają się w okresie letnim dość mocno, uniemożliwiając komfortowe życie w powstałych warunkach. W takiej sytuacji warto zamontować klimatyzację, nawet ze świadomością tego, że rachunki za energię elektryczną wzrosną. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, kiedy warto w nią zainwestować.

Ponadto, montaż klimatyzacji w domu jest korzystnym rozwiązaniem dla posiadaczy fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna, połączona z klimatyzacją, pozwala na regulację temperatury zarówno w okresie letnim, jak i zimą, bez konieczności inwestowania w dodatkowe systemy do ogrzewania. Dodatkowy pobór energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej dodatkowo zwiększa jej opłacalność, a my możemy cieszyć się czystym powietrzem w odpowiadającej nam temperaturze, przy zachowaniu optymalnego poziomu wilgotności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *