Jaki garaż wybrać?

Decydując się na kupno garażu, należy dokonać wyboru między garażem blaszanym, murowanym lub drewnianym. Na ogół panuje przeświadczenie, że im obiekt droższy w budowie tym jest wytrzymalszy i odporniejszy na wszelkie warunki atmosferyczne. Nie zawsze jest to jednak prawda, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, żeby stwierdzić, który garaż w konkretnym przypadku będzie najlepszą inwestycją.

Garaż z blachy

Tak zwany „blaszak” to garaż, który najczęściej wybierają Polacy. Jest on już nieodzownym elementem miejskiego krajobrazu. Trzeba jednak pamiętać, że nawet postawienie takiego garażu wymaga wcześniejszego przygotowania. Podstawą garażu blaszanego jest wylewka betonowa lub kostka brukowa. Taki fundament stosowany jest po to, żeby powierzchnia mogła zostać odpowiednio wypoziomowana. Nie można zapomnieć również o umieszczeniu elektrycznej jeszcze przed postawieniem budynku.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na kupno garażu blaszanego? Przede wszystkim ze względu na cenę. Jest to definitywnie najtańsza opcja spośród innych dostępnych na rynku typów garaży. Za gotową blaszaną konstrukcję wystarczy zapłacić już około 2200 złotych. Ceny „blaszaków” rzadko kiedy są wyższe niż 6000 złotych. Natomiast gotowy projekt blaszanego garażu to koszt około 700 złotych.

Olbrzymią zaletą garażu z blachy jest również fakt, że montaż jest bardzo prosty i szybki. Całą konstrukcję można zamontować nawet w jeden dzień. Tak samo w przypadku demontażu, rozkręcenie konstrukcji nie powinno być dużym wyzwaniem. Warto o tym pamiętać, jeśli garaż blaszany ma stanowić tylko rozwiązanie tymczasowe.

Mówiąc o zaletach „blaszaków”, trzeba wspomnieć również o tym, że są dość wytrzymała i solidną konstrukcją w swojej półce cenowej. Ten rodzaj garażu ma jednak wiele wad. Izolacja termiczna w garażu z blachy praktycznie nie istnieje. Może to być dokuczliwe w zimie, kiedy temperatura bywa szczególnie niska. Ponadto garaż musi być systematycznie konserwowany, jeśli ma służyć dłużej niż kilka sezonów, ponieważ wpływ czynników atmosferycznych może być dla blachy tragiczny.

Garaż drewniany

Nieco droższą opcją jest garaż drewniany. Wybierając garaż z drewna, ma się sporo możliwości co do konstrukcji, wielkości i rodzaju dachu. Istnieje opcja stworzenia zarówno drewnianego garażu z dachem jednospadowym jak i dwuspadowym. Podobnie jest ze stanowiskiem, jest opcja wyboru między garażem jednostanowiskowym a dwustanowiskowym. W przypadku wyboru tego rodzaju garażu należy zwrócić uwagę na drewno, z którego jest zrobiony. Najlepsze obiekty zrobione są z drewna z drzew iglastych, odpornych na wilgoć. Takie drewno ma jeszcze jedną właściwość – zapewnia dobrą izolację cieplną. Dzięki temu nie trzeba się obawiać ataku rdzy na samochód stojący w garażu.

Jeśli garaż ma służyć wiele sezonów, należy zadbać o jego kondycję poprzez regularną konserwację. Impregnacja ścian zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz garażu to zabieg obligatoryjny. Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli na ochronę drewna przed szkodnikami oraz zniszczeniem i pleśnią.

Taka konstrukcja znakomicie komponuje się z innymi obiektami stworzonymi z drewna w najbliższej okolicy. Przykładowo garaż drewniany w sąsiedztwie drewnianego domu będzie zachwycał swoją aparycją. Cena za całą konstrukcję garażu drewnianego najpewniej będzie wynosić maksymalnie 20 tysięcy złotych. Owszem, ten rodzaj garażu jest droższy od „blaszaka”, jednakże bez dwóch zdań można powiedzieć, że znacznie lepiej prezentuje się wizualnie.

Garaż murowany

Murowany garaż wykonany z bloczków betonowych lub pustaków może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb. Planując inwestycję, trzeba mieć na uwadze, że jest to obiekt, który będzie służył przez wiele lat. Garaż murowany stanowi najlepsze zabezpieczenie przed włamaniami i ekstremalnymi warunkami klimatycznymi.

Poza tym konstrukcję łatwo jest dostosować kolorystycznie do budynków, z którymi sąsiaduje. Jako pokrycie dachowe można zastosować zarówno papę termozgrzewalną, blachę falistą jak i blachodachówkę.

Największą zaletą garażu murowanego jest jego trwałość i stabilność. Dzięki tym dwóm cechom można mieć pewność, że taki obiekt to inwestycja na długie lata. W takim garażu panuje temperatura sprzyjająca stojącemu w nim pojazdowi. Nie trzeba się martwić o możliwość zamarznięcia akumulatora czy o oszronione szyby. Jeśli jednak chce się ocieplić garaż, nie ma problemu. Można tego dokonać za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Wełna poza ochroną wnętrza przed niską temperaturą pełni jeszcze jedną ważną funkcję – chroni przed nadmiarem wilgoci. Dzięki temu w garażu nie wystąpi pleśń, a także będzie mniejsza szansa na wystąpienie korozji.

Chcąc wybudować garaż murowany, trzeba być przygotowanym na duże koszty. Ceny konstrukcji na rynku zaczynają się mniej więcej od 20 tysięcy złotych, a kończą nawet na 35 tysiącach.

Tekst: Mikołaj Kmak portal budowlany budnews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *